NPU Wiki
Advertisement

Slovník >

(edituje se; zřejmě bude přesměrováno na "nákolník"...)

26388413636 3b2d02572d b-1-

čp. 471/III, Maltézské náměstí 1, Praha, Malá Strana. Kamenný ozdobný odrazník s ochranným kováním v patě ostění barokního vjezdu.

Jako odrazník se obvykle označuje kamenný či jiný prvek vystupující z paty zdi zejména městských domů, zejména z jejich nároží, typicky též předsazený k soklům historických portálů vjezdů apod. Cílem jeho osazení bylo ochránit zdivo před odíráním okovanými koly koňských povozů, zejména osami kol, přesahujícími před obruče. Zejména při průjezdu úzkými uličkami, při objíždění nároží či vjezdech do vrat nebylo prakticky možné směrovat vozy tak, aby zejména jejich zadní osy nenarážely o zdivo. Tomu bránily právě odrazníky tím, že kola povozů od zdí a ostění vjezdů odrážely.

28498757937 197a7cd5f8 b-1-

Odrazníky z různých kusů kamenných ostění apod. ve Stříbrné ulici na Starém Městě v Praze. (20180710)

Jako odrazníky byly mnohdy osazovány i druhotně použité kvádry, krakorce, díly ostění oken či vstupů apod. ze zaniklých staveb. Proslulý je z tohoto hlediska soklový díl ostění zaniklého gotického portálu kostela sv. Jiljí v Praze na Starém Městě, osazený druhotně v patě nároží vlevo od západního vstupu do kostela (zřejmě pochází ze západního portálu kostela, situovaného kdysi v místě nynějšího barokního vstupu).

49584862346 315a232062 k d-1-

čp. 484/III, Velkopřevorské nám. 3, Praha, Malá Strana (20200123). Novodobý patník před ostěním vjezdu v uličním průčelí domu.

V rámci stavebních rekonstrukcí či historizujících úprav bývají nově vytvářeny a osazovány také odrazníky, napodobující nějaké historické prvky, ale i novotvary, v různé míře reagující na kontextové podmínky.

Viz též patník.

Aktualizace 20191122:

Asi přesměruji na nákolník, nebo jinak koriguji. Reálně zřejmě výrazně převažovalo označení nákolník, asi doložené praxí a literaturou. Aktuálně k tomu notně komentovaný post Radima Urbánka na FB zde.

Aktualizace 20200216:

Označení odrazník používá téměř výhradně David Junek: Klasicistní vrata a dveře v Poličce, rigorózní práce, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění, Praha 2009.

  • s. 80: Patníky (odrazníky) u vrat sloužily k ochraně portálu i křídel vrat před poškozením vyčnívajícím nábojem (osou) kola vozu, neboť nedovolily kolu najíždět natěsno. Zásadně jsou z tvrdého kamene (ortoruly či granitu). Nejčastější jsou kuželovité (s různou mírou strmosti či baňatosti) či jehlancovité. Vlastní odrazník byl vytesán v jednom kusu s patkou portálu a tvořil tak základnu pro postranici a zároveň na něj navazovaly soklové desky – vznikl tak konstrukčně logický útvar. Portály dveří jsou pochopitelně bez odrazníků – někdy mají patku z tvrdé horniny, jindy postranice nasedá přímo na práh.

Zdroj: https://adoc.tips/klasicistni-vrata-a-dvee-v-police.html .

Také v ostatním textu práce se používá přednostně až výhradně výraz „odrazník“, i když v dotyčné "definiční" pasáži je jako první označení uveden "patník". Pokud je v textu použit "patník", je většinou v závorce doplněno vysvětlení "odrazník kol"). Je také vysvětleno, že krom běžných pěších dveří nejsou odrazníky ani u vstupů do krámů.

Miroslava Kemzová: Historické dveře. Diplomová práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta, Katedra výtvarné výchovy. České Budějovice, 2010, s. 47.

Odrazníky, odrazníkové kameny. Chránily portál proti poškození koly projíždějících vozů, tesány z tvrdého kamene, jejich tvar byl nejčastěji jehlancovitý nebo kuželovitý, přičemž mohl být přizpůsoben architektonickému výrazu průčelí, v19. století, v období kdy se rozvíjela litina se setkáváme i slitinovými odrazníky.

Zdroj: https://theses.cz/id/rd31ku/795624.

AKTUALIZACE 20201021:

Plzeňská deska: "...Pozůstatkem neobroubených ulic jsou tzv. odrazníkové kameny, které již od středověku sloužily k ochraně nároží domů před koly povozů. I v Plzni můžeme odrazníkové kameny nalézt..."

AKTUALIZACE 20201024:

Olomouc – obsáhlé fotoalbum. V názvu "nárožní kameny", dále pak "rohové kameny" a "odrazníkové kameny", často zkráceně "odrazníky". V několika komentářích se pak objeví i "nákolníky".

Album Olomoucké nárožní kameny https://www.facebook.com/pg/ToulkystarouOlomouci/photos/?tab=album&album_id=282285009823293 na Facebook stránce Toulky starou Olomoucí https://www.facebook.com/pg/ToulkystarouOlomouci/

Odkazy[]

Wikipedie. Nárožní kámen. V hesle jsou nyní jako ekvivalenty uvedeny všechny verze a návrhy, jak byly probírány zde a v diskusi na FB, citované výše: "Nárožní kámen, nárožník, odrazník, nákolník či ochranný patník je vyčnívající kamenný, kovový nebo betonový exteriérový architektonický prvek umístěný na rohu budovy nebo jejího vjezdu, který zabraňuje poškození stavby vozidly." (Cit. 20210315 https://cs.wikipedia.org/w/index.php?oldid=19613831)

Advertisement